perjantai 14. helmikuuta 2014

Paljon parjattu ruokapula ohitse


Toi ruokavarastojen syynääminen ja pieni pula perusaineksistakin aiheutti pientä tukaluutta alkuviikosta. Mitään törkeän ylihintaista ruokaa tai aineksia en koskaan osta, mutta silloin kun tankkaan kaapit, teen sen pitkällä tähtäimellä ja mielessä jotain uutta kokeillen.

Ruokaan kuluva raha on meillä yksi suurimmista yksittäisistä kulutuksen kohteista. Mun mielestä on tärkeää, että silloin kun rahaa on, se käytetään kattamaan niitä hintavimpia tuotteita. Jauhot, maidot ja muut yleensä voi käydä hakemassa ihan kolikoillakin.

Nyt kuitenkin, ehkä tiukastakin säännöstelystä johtuen, oli kaapissa vielä esimerkiksi jauhoja ja puuroaineksia, joten kauppareissulla keskityin lähinnä perustarjouksiin, välttämättömyyksiin ja ”vähän jotain extraa” -tarjouksiin.

Toisin sanoen tämän päivän ostoksissa logiikka oli tämä:

yleismarketista hain toimistotarvikkeita, mutta ruokapuolelta tarttui mukaan

  • 3€ (tarjous) 9 pss lihanuudeleita → lapsien mielestä ne ovat parhaimpia, helppo laittaa mikrossa yksin ollessa kotona
  • 2€ (tarjous) 4 pss mausteita → maustelaatikko suht´ tyhjillään, huomasin sitä siivotessa
  • yht. 5,00€


K-Supermarket

  • 1,39€, ES perunasipulisekoitus → nopea laatikkoaines melkein mihin vaan, hyvä hätävara
  • 1,79€, ES vaniljajäätelö → lättyjä lupailin lapsille joku päivä
  • 1,45€, ES corn flakes → en ole ennen ostanut, mutta yksi marjakakun resepti olisi kehitteillä ja ajattelin sitä alkaa tuunaileen ennen varsinaista tarvepäivää
  • 2,00€, ES maksamakkara → hb:ni takia yritän sillä pitää yllä (toinen on pinaattikeitto), tosin useimmiten Antti vetää sen
  • 1,35€, Pirkka-herne-maissi-paprika 3 pss → menee sellaisenaan tai ruuassa, ”pakastinvara”
  • 0,75€ Pirkka-paprikasekoitus → en ole ennen ostanut, mutta kokeilen, miten toimii vaikka wokissa (ennakkoluuloja, koska on suikaleina ja paprika aina parhaimmillaan tuoreena)
  • 0,78€, 2 pss Pirkka vihannessekoitus → ”pakastinvara”
  • 6,27€ (-30%) Pirkka porsaan jauheliha, 3 pkt → jauheliha aina uppoaa porukkaan, ”pakastinvaraa” 2 pkt
  • 3,98€ (tarjous) HK naudanjauheliha, 2 pkt → toinen pkt pakkaseen
  • 3,00€ (tarjous) Hoviruoka lihapiirakka, 3 pss → 1 pss meni lapsilla kaalimakkarakeiton kanssa, 2 pss pakkaseen
  • 2,00€+0,28€ (1kpl -30%) Pirkka viili, 6 kpl → lasten aamupaloille puurorupeaman jälkeen
  • 4,65€, 3pkt 10 kpl:n kanamunia → säilyy pitkään ja niitä kuluu (Kuitista vasta huomasin, että hinta kuitissa/hyllyn reunassa oli väärä. Hyllyn reunassa oli 1,29€/pkt, kuitissa 1,55€/pkt.)
  • yht. 29,10€

Lidlissä olikin sitten enemmän tarjouksia, joten tein pikasen ”kärryrallin” lapsien odotellessa autossa

  • 1,72€ (-20%), RH leipäjuusto → en osta kuin tarjouksesta, ylimääränen herkku
  • 1,59€ (-20%) jogurttibrie, heräteostos, mutta käyttötarkoitus selvä
  • 3,10€ (-20%) täysjyväpaahtoleipä → tehdään eväät lauantain pelireissulle ja loput lämpimiin leipiin vkl:na/pakkaseen
  • 18,47€ (tarjous 5,99€/kg), HK viljapossun ulkofilee, 2 könttää → paloiteltuna/pihviteltynä pakkaseen
  • 0,84€/0,35kg, terttutomaatti → pieni käyttövara, raakana allergisoi
  • 1,08€/0,37kg, kurkku → leivänpäällisiä
  • 2,24€/1,13kg (tarjous), pun. Paprika → leivän päälle/ruuanlaittoon
  • 1,09€/,91kg, banaani → reissuevästä/välipalaa
  • 2,30€, porkkana 2 kg, → uppoaa tuoreeltaan/ruuan laittoon
  • 1,25€, peruna 2kg → ruuan laittoon
  • 1,69€,/100g (luomu)inkivääri → pitänyt ostaa jo monet kerrat, mutta olen unohtanut
  • 1,49€/200g, valkosipuli → pitää aina olla
  • 1,49€, ruukkubasilika → käyttöön/laitan kasvamaan
  • 1,29€, ruukkupersilja → -``-
  • 3,16€, maito 4 prk → kuluu päivässä
  • 1,78€, rasvaton piimä 2 prk → 1 prk/pv voi olla kattaa kaikki mun ateriat päivän aikana
  • 2,55€, voi → perustarpeellinen vähän kaikkeen ruuanlaittoon
  • 2,29€ (tarjous), MB gouda → ruuanlaittoon
  • 3,75€, edam → reissueväisiin/muuten käyttöön
  • 0,49€, (tarjous) MB maustamaton jogurtti → aamupalalle
  • 0,94€, MB kermaviili 2 kpl → leivontaan
  • 0,34€, tuore hiiva → leivontaan
  • 0,79€, margariini → leipien päälle
  • 0,65€, kanaliemikuutio pkt → ruuanlaittoon
  • 0,65€, lihaliemikuutio pkt → -´`-
  • 0,25€, suola → ruuanlaittoon
  • 3,92€, MP torttutaikinat 8 pkt → ”pakkasvaraa” vieraita varten tai viikonloppujen pikkupaloihin
  • 1,05€, hapankorppu pkt → jos syön illalla, niin otan korppuja teen kanssa
  • yht. 63,81€

Ruokiin tänään 97,91€. Lidlin kuittia selaillessa en kaikkia tarjouksia muista, mutta aika paljon menen yleensäkin tarjouslappuja bongaillen. Toisaalta ne samat laput johdattelee myös heräteostosten luokse :) Mutta pienen puolustuksen olen ruokiin liittyviin herätteisiin hyväksynyt; jos ostettu tuote motivoi kokeilemaan tai maistamaan jotain uutta ruuanlaittoon liittyen, niin hyväksyn.

Saa nähdä paljonko varastoista on jäljellä lauantai-iltana, kun palataan kotiin...


   
   
   
   
   
   
   

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti